24.02.2015

Fiat 500 Vintage '57


V Ženeve sa verejnosti predstavuje tiež Fiat 500 Vintage '57, ktorý vzdáva hold talianskej ikone z roku 1957. Vozidlo je charakteristické niektorými prvkami, ktoré sú modernou interpretáciou riešení, ktoré v 60. a 70. rokoch preslávili pôvodnú päťstovku po celom svete. Jedná sa napríklad o modrý pastelový odtieň karosérie, bielu strechu, spojler, anténu a kryty vonkajších spätných zrkadiel alebo 16palcové zliatinové kolesá s bielym chrómovaným spracovaním, ktoré pripomínajú kolesá historickej päťstovky.

V podobnom duchu je spracovaný aj interiér modelu Fiat 500 Vintage '57, ktorý je výsledkom modernej interpretácie niektorých charakteristických prvkov pôvodného modelu. Jedná sa napríklad o biely prístrojový panel a elegantné dvojtónové (historický vzhľad) čalúnenie v koži Frau v odtieni Tobacco so slonovinovými vložkami Half-moon a logom 500 v odtieni Tobacco. Historický vzhľad podtrhujú pôvodné logá Fiat na karosérii aj volante.

Retro vzhľad modelu Fiat 500 Vintage '57 ukrýva najvyspelejšie technológie, bezpečnosť a pohodlie. Stačí spomenúť manuálnu klimatizáciu, systém Blue&Me, rádio s CD/MP3 prehrávačom, ABS s EBD, 7 airbagov či systém ESP s funkciami ASR/MSR, HBA a Hill Holder. V závislosti na trhu sa môže štandardná a voliteľná výbava mierne líšiť, a to s cieľom vyhovieť špecifickým požiadavkám jednotlivých trhov.

Špeciálna séria Vintage '57 je ďalším pokračovateľom ikony talianskeho priemyslu. Model 500 vždy bol a stále je schopný uspokojiť každého, kto sa chce baviť a užiť si vozidlo s bohatou históriou, emóciami a šarmom.

Niektoré objekty talianskej povojnovej kreativity, akým je aj Fiat 500 alebo Vespa, nie je možné posudzovať len podľa ich vzhľadu, pretože predstavujú aj veľmi dobrú inžiniersku prácu. Sú zmesou revolučného dizajnu a koncepcie, ktoré definovali nové meradlá a aj dnes zostávajú hlboko vo všeobecnom povedomí. Predstavujú majstrovské diela v histórii priemyslu. Fiat 500 navyše svoj príbeh úspechu prežil už dvakrát.

Fiat 500 vlastnilo veľké množstvo ľudí a mal tiež veľké množstvo fanúšikov a nadšencov, ktorí oceňovali jeho spoľahlivosť a ekonomickú prevádzku. Pre mnohých bol ale tiež výrazom životného štýlu. Fiat 500 je spájaný s veľkými priateľstvami, prvými láskami a pripomína minulosť, ktorú mnohí chcú znovu objaviť. S príchodom Fiatu 500 od talianskeho dizajnéra Dante Giacosy 4. júla 1957 sa uzavrel cyklus znovuzrodenia po spustošení vojnou, obdobie, ktoré radikálne zmenilo ponuku značky Fiat. Otvorilo sériu úspechov budúceho desaťročia, ktoré je možné považovať za jedno z najvýraznejších v celej storočnej histórii značky.

Je tu zrejmá paralela s novým Fiatom 500, ktorý v roku 2007 vďaka svojim technologickým a štylistickým hodnotám predstavoval začiatok novej éry značky. História sa opakuje. Cieľom Fiatu nebolo navrhnúť automobil, ktorý by sa pôvodnému modelu podobal, ale skutočne ním bol. V skutočnosti nový model rešpektuje pôvodný koncept z hľadiska tvaru aj funkcie, vyvoláva spomienky, emócie a hodnoty, ktoré robia kultové predmety večnými. Dôraz bol ale kladený aj na inovácie. Bol to prvý model svojho segmentu, ktorý získal 5 hviezdičiek v testoch EuroNCAP, a prvý, ktorý ponúkol tak rozsiahly rad verzií. Bol tiež prvým, kto ponúkol motory Euro 5, a prvým, ktorý predstavil revolučný dvojvalcový motor 0.9 TwinAir.

Tento model je od roku 2007 vyrábaný v Poľsku a od roku 2010 v mexickej Toluce. Ponúkaný je na viac ako sto trhoch sveta a je produktom, ktorý vracia značku Fiat na americký trh. Tento globálny model k dnešnému dňu prekonal hranicu 1,5 milióna vyrobených vozidiel. Tajomstvo jeho celosvetového úspechu spočíva v schopnosti sa neustále vyvíjať a hľadať nové interpretácie, počnúc Abarthom 500 (2008) cez verziu 500 GQ (2013) až po najnovšiu verziu 500 Ron Arad Edition, novú limitovanú edíciu, ktorá je oslavou spolupráce medzi Fiatom 500 a jedným z najvýznamnejších svetových dizajnérov. Úspech radu 500 tkvie ale aj v schopnosti objavovať nové územia, vytvárať sympatickú a dostupnú rodinu vozidiel, ktoré zaručujú maximálnu možnosť voľby a použitia. Výsledkom sú modely 500L (2012), 500L Trekking, 500L Living (2013) a úplne nový 500X (2014).


najnovšie videá

rozšírené vyhľadávanie

Vyhladávanie...

Od
Pre
Vyhladávanie

Najnovšie príspevky