14 Jún 2016

Fiat oslavuje osemdesiate výročie modelu 500 Topolino

 

  • Vozidlo navrhnuté v roku 1936 predstavovalo revolúciu v koncepcii vozidiel.
  • Pri tejto príležitosti navštívi štyri najsymbolickejšie miesta Turína, počnúc slávnym Lingottom.
  • Vo štvrtok 16. júna o 18.30 h vystúpi na konferencii o histórii klasických vozidlách MAUTO Roberto Giolito.

 

Od 16. do 19. júna prebehne v Turíne veľká medzinárodná akcia oslavujúca osemdesiate výročie Fiatu 500 Topolino, ktorú organizuje výbor Ling80. Kultový automobil bol symbolom motorizácie Talianska a meradlom pred druhou svetovou vojnou. Predstavoval prvý ekonomický predvojnový automobil, ktorý bol doslova revolúciou v motoristickom svete. S Topolinom sa stali motorové vozidlá osobným nástrojom mobility a vyjadrením nebývalej slobody.

 

Oslava odštartuje v bývalej továrni Lingotto, kde sa deň potom postavia na testovací okruh na streche historickej budovy dve stovky vozidiel Topolino. Práve tu totiž v roku 1936 jeho výroba odštartovala. Pomocou tohto ambiciózneho projektu chcel inžinier Dante Giacosa sprístupniť automobily širokým masám ľudí. Vozidlo bolo vyrábané až do roku 1955 a stalo sa neoddiskutovateľným symbolom znovuzrodenia Talianska po ukončení vojny.

 

Vo štvrtok sa vozidlá zúčastnia slávnostnej jazdy z Lingotta na zámok Pralormo. Sprievod bude vedený vozidlom, ktorý vlastnil sám Dante Giacosa a ktorý je teraz vystavený v historickom centre Fiatu. Sprievod navštívi rôzne kľúčové miesta v Turíne, vrátane kráľovskej loveckej rezidencie Stupinigi, zámku Racconigi, Moncalieri, Piazza Vittorio Veneto, štadiónu Juventus, Mirafiori Motor Village a národného automobilového múzea. Posledné menované miesto bude tiež miestom konania konferencie (vo štvrtok o 18:30) zameranej na historické vozidlá, ktorá ponesie názov „Návrat do budúcnosti" a povedie ju Roberto Giolito, vedúci organizácie Heritage FCA Italy. Konferencia bude zameraná na vynaliezavosť modelu Topolino, jeho inovatívne hnacie ústrojenstvo, podvozok, zavesenie a usporiadanie interiéru. Roberto Giolito pripomenie neoceniteľné dedičstvo tohto revolučného vozidla a zoznámi verejnosť s tým, ako poňatie Topolina a jeho konštrukcia ovplyvnili rad neskorších automobilov.

 

Mesto Turín a budova Lingotto predstavujú najvhodnejšie miesta pre túto spomienkovú akciu. Lingotto, továreň značky Fiat, bolo otvorené v roku 1923 a stále je obdivované pre svoju modernosť a elegantné vertikálne usporiadanie. V danej dobe si riešenie stavby s testovacím okruhom na streche vyslúžilo aj obdiv architekta Le Corbusiera. Ešte než bola stavba dokončená, stala sa symbolom rýchlo sa rozvíjajúceho talianskeho priemyslu a čoskoro sa vryla do kolektívnej pamäti celého národa.

 

Vozidlá, ktoré zišli z jeho výrobných liniek pomohli po desaťročia motorizovať celé Taliansko. Po vyradení Lingotta z prevádzky bola budova zrekonštruovaná, aby vyhovela meniacim sa požiadavkám mestskej zástavby. Továreň prešla dlhoročnou rekonštrukciou interiérov pri zachovaní jej vonkajšieho charakteristického vzhľadu. Jedná sa o kultové miesto, ktoré zanechalo neodmysliteľnú stopu v celej automobilovej histórii.

 

Turín, 14. júna 2016

 

najnovšie videá

rozšírené vyhľadávanie

Vyhladávanie...

Od
Pre
Vyhladávanie

Súvisiace obrázky


Príložit súbor